Kdy

Sobota 11. 03. 2023
09:00 - 19:00

Kde

Zázemí - terapeutické centrum, z. s., Václavská 12a, Brno
mapa

Další informace

Začátečník NVC a divadlo Jednodenní

Délka kurzu: 8 hod.

Cena: Standardní cena: 3 000,-
Mecenášská cena: 4 000,-
Stipendijní cena: 2 000,- Kč

Konec přihlašování: 10. 03. 2023

Počet účastníků: 10

Lektor

Bára Herucová

lektorka, máma, divadelnice

Petr Holík

lektor, performer, spoluautor Nenásilného podcastu

Organizátor

Petr Holík

lektor, performer, spoluautor Nenásilného podcastu

4 kroky k sobě (den v Brně) – nenásilná komunikace divadlem – KAPACITA NAPLNĚNA

Kapacita kurzu je v tuto chvíli naplněna. Můžete se však hlásit jako náhradníci. Když někdo z přihlášených svoji účast zruší, ozveme se vám.


Workshop zaměřený na prozkoumávání 4 kroků Nenásilné komunikace pomocí divadelních technik s Petrem Holíkem a Bárou Herucovou.

——————————-

Workshop se uskuteční pouze pokud to umožní epidemiologická situace. Počítáme s menší skupinou a hygienickými opatřeními dle aktuálních nařízení.

——————————-

„NVC is not simply a language or a set of techniques for using words; the consciousness and intent that it embraces may be expressed through silence, a quality of presence, as well as through facial expressions and body language.“
–Marshall Rosenberg, Nonviolent Communication

 

4 kroky nenásilné komunikace (NVC) jsou jedním ze základních stavebních kamenů této praxe. Jestliže jste někdy byli na workshopu NVC, možná jste se je učili používat ve větě “Když vidím (pozorování), tak se cítím (pocit), protože potřebuji (potřeba), prosím tě, mohl/a bys (prosba)?”

4 kroky NVC však nejsou jen gramatická struktura, kterou je třeba se naučit používat. Jsou cestou k vnitřnímu nastavení naší pozornosti směrem k nenásilí. Naším cílem není se jen naučit správně říkat onu strukturovanou větu, ale mít 4 kroky pod kůží, ať už je dáváme do slov nebo ne.

Na workshopu budeme tyto 4 kroky podrobně prozkoumávat. Divadelní techniky nám pomohou hledat hranice mezi pozorováním a interpretací, dovolí nám nahlédnout do sebe a prozkoumávat naše emoce i lidí kolem. Budeme zviditelňovat potřeby a hledat porozumění v jejich vyjádření i nabízet různé strategie pro situace, ve kterých nám chybí inspirace pro další možnosti jejich řešení.

—————————

Přihláška zde.

—————————

Pro koho

Workshop může být přínosný pro pokročilé v NVC praxi – získáte prostor hlouběji prozkoumat a pochopit jednotlivé kroky aneb kdy jste se naposledy věnovali 3 hodiny jenom pozorování?
Nebudeme však navazovat na žádnou teorii, kterou je nutné znát, nebo zkušenosti, které je třeba mít, takže se rozhodně můžete přihlásit, i když o NVC slyšíte poprvé v životě. Stačí mít chuť pracovat trochu divadelním způsobem a odhodlání prozkoumávat nové krajiny.

—————————

Obsah tréninku

Myšlenkově workshop vychází z NVC (Nenásilné komunikace), Divadla utlačovaných a divadelní improvizace.

Ve čtyřech blocích se během dne postupně zaměříme na jednotlivé kroky.

Pozorování – Jak čistě jsme schopni pozorovat? Kde je hranice mezi pozorováním a interpretací?

Pocity – Kdy a kde v nás vznikají pocity? Jaké to vlastně je zkusit si být v bezpečí divadelního prostoru chvíli opravdu naštvaný, smutný, nadšený?

Potřeby – Jakým způsobem vyjadřovat, kam se zrovna natahuje život v nás? Jaké potřeby jsou živé v lidech a situacích okolo mne?

Prosby – Jak a o co mohu druhého žádat? Jakou prosbu mohu vztáhnout k celé situaci/systému?

 

Prakticky pro představu: Očekávejte trochu individuální práce, trochu práce ve dvojicích, trochu pohybu a trochu sehrávání situací. Trochu mluvení a docela dost práce v tichu. Kurz není primárně didaktický, je zážitkový a sebepoznávací.

—————————

Organizační info

Kde: Zázemí – terapeutické centrum, z. s., Václavská 12a, Brno
Termín: sobota 11. 3. 2023, 9:00 – 19:00 (s pauzou na oběd)
Za kolik:
Standardní cena: 3 000,-
Mecenášská cena: 4 000,- (vyšším příspěvkem umožňujete existenci stipendijní ceny)
Stipendijní cena: 2 000,- (nabízíme 3 místa za sníženou cenu, o stipendijní cenu si požádejte individuálně)

Co s sebou:
Na setkání se budeme hýbat a proto doporučujeme pohodlné oblečení, do kterého se můžete převléct, a které vám nebude v pohybu nijak bránit a omezovat vás. V prostoru se přezouvá, máte-li tedy svoje oblíbené boty či ponožky „dovnitř“, vezměte si je s sebou.

—————————

O lektorech

Barbara Herucová
Bára je kreativním mozkem divadla TAMTi, kde hraje. Je druhou polovinou projektu Roots / Kořeny a třetinou divadla The Randoms. Je lektorkou, která ve svých kurzech propaguje využívání divadelních metod ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní. Společně s Ondřejem Klíčem učí na brněnské JAMU Divadlo utlačovaných. Také pracuje v brněnském divadle BuranTeatr. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou.

Petr Holík
Baví mne podílet se na velkých výzvách současnosti a baví mne tvořit krásné věci.
Před pár lety jsem se dal na tvorbu podcastů a v současnosti mám aktivní 3 projekty. #podcast2050 o změnách klimatu a související společenské transformaci, #nenasilnypodcast o komunikaci, která sbližuje a spolupráci na podcastu #scienceslammuni.
Ve svojí lektorské praxi pomáhám lidem, aby si lépe rozumněli – s kolegy, s rodinou, s posluchači na konferenci, sami se sebou. Rád se potkávám s principy Nenásilné komunikace (NVC) a aplikované improvizace.
Vystudoval jsem přírodovědu, jako geomorfolog jsem strávil pár let v říčním bahně a baví mne propojování mojí přírodovědecké části s částí divadelní.
Spolupracuji s vědci v rámci komunikace jejich práce (workshopy, mentoring, popularizace, podcasty) a pár let jsem vedl v Brně produkci Science slamu (www.scienceslam.cz).
Hraju divadlo. Vyrostl jsem na gympláckém dramaťáku, dospíval jsem na improvizační scéně a teď tančím okolo pohybového divadla.

 

Storno:
Pokud byste se nemohli z nějakých důvodů zúčastnit a našli byste si za sebe náhradu, pak byste se vyrovnali s novým účastníkem, tedy žádné stornopoplatky byste nám neplatili. Jen nám prosím nahlaste jméno náhradníka, ať předem zjistíme jeho očekávání a informujeme ho o přípravě.
Pokud byste za sebe náhradníka nenašli a účast zrušili do 11. února 2023, též obdržíte celou částku zpět.
Pokud byste účast zrušili bez náhradníka mezi 11. únorem (včetně) a 25. únorem (včetně), obdržíte zpět 33 % kurzovného, neboť hrozí, že za vás již nikoho nenajdeme.
Pokud byste účast zrušili bez náhradníka později než 25. února, kurzovné bohužel propadá, abychom umožnili realizaci kurzu přihlášeným a uhrazení všech souvisejících nákladů.