Kdy

Čtvrtek 20. 10. 2022
18:00 - 21:00

Kde

Online

Další informace

Začátečník Nvc a systémy Jednodenní

Délka kurzu: 3 hod.

Cena: Cena: ekonomika daru pro Nonviolent Global Liberation: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=G6EHM6YB8SZ7Y Kč

Lektor

Eva Malířová

lektorka certifikovaná CNVC, facilitátorka, mediátorka

Cesty k světu nenásilí 4/24: Od posuzování či uhýbání ke zpětné vazbě podporující učení

Věříme, že jiný způsob soužití je zcela možný. Místo života v nedostatku, odcizení a bezmoci , můžeme žít v plynutí, pospolitosti a s možností volby. Nikoli až na nebi či v příštím životě, ale tady a teď v rozšiřujících se komunitách. 

Abychom mohli zmenšit rozdíl mezi současnou situací – osobní i společenskou – a touto vizí, potřebujeme se neustále učit jak navyšovat svoji kapacitu pohybovat se jejím směrem. 

To znamená dávat a dostávat zpětnou vazbu. Tuny zpětné vazby. Zpětná vazba je pro živé organismy zásadní a neustálá forma učení. Chceme znát zpětnou vazbu o dopadech našeho jednání, a přitom se jí všichni děsíme, protože zpětné vazby se nám často dostává formou kritiky, nebo kritiku slyšíme, i když tam není obsažená.  Proto si mnoho z nás zpětnou vazbu neposkytuje, i když někde tušíme, že nepodaná zpětná vazba může vyústit v konflikt.

Co je v plánu pro společný čas?

Zde jsou některé z otázek, které plánuji společně zkoumat spolu s těmi, které přinesete:

 • Kdy jde o zpětnou vazbu a kdy čistě o rozčilení? 
 • Jak můžeme svou zpětnou vazbu učinit stravitelnější a minimalizovat risk, že druhý uslyší kritiku? 
 • Co můžeme udělat, když máme strach mluvit pravdu, nebo když jediný způsob, jak mluvit pravdu, je hodnocení a posuzování druhých? 
 • Jak nabídnout zpětnou vazbu v situaci mocenských nerovností?

 Téma je jednou z mnoha oblastí, ve které experimentujeme v komunitě Nenásilné globální osvobození (NGL). NGL  se věnuje individuálnímu a kolektivnímu osvobozování od patriarchálních podmínek. 

Co čekat od formátu setkání:

 • úvodní vstup do tématu s množstvím užitečných konceptů, trochou praxe či příběhů
 • principy a praktiky do praxe
 • online odevšad
 • každý měsíc 
 • každé setkání stojí samo o sobě, ale vzájemně se propojují
 • Na rozdíl od našich workshopů a kurzů NEJDE o trénink.

Finanční toky: 

Tato řada vznikla také za účelem získání zdrojů pro mezinárodní hnut NGL – Nonviolent Global Liberation. Místo, abyste platili za setkání formou směny, dejte prosím dar na podporu NGL, které rozvíjí a šíří práci Miki Kashtan. Dejte kolik chcete, aniž by vás to ohrožovalo nedostatkem, nebo vyvolalo vaše podráždění. Pokud máte dostatek zdrojů, a sdílíte vizi a podporujete poslání NGL, můžete dát klidně 200 000, nebo můžete dát 0. Pokud oceníte jasnost, dejte třeba 500 kč.

Jak na to:

Řada: Cesty ke světu nenásilí 

Toto setkání  je součást řady samostatných setkáních, na nichž ohledáváme cesty, jak žít a organizovat se s ostatními lidmi s oporou  v principech nenásilí.

Jde o seriál tříhodinových interaktivních úvodů do učení, principů a praktik, které vznikly z praxe a experimentů mezinárodní komunity Nenásilné Globální Osvobození (Nonviolent Global Liberation (NGL) purpose.  V NGL přicházíme s  podněty pro systémová opatření podporující život v nenásilí, experimentujeme s nimi, rozvíjíme je se záměrem přispět k tomu, aby více lidí mohlo žít společně bez hádek a efektivně řešit globální výzvy. NGL rozvíjí a šíří práci Miki Kashtan

Setkání  jsou ozvěnou online setkávání, která připravuje a vede Miki Kashtan, my je v několika různých týmech a jazycích přenášíme do vlastního prostředí.

Další plánovaná témata řady: 

 • Upřímnost a život v integritě (3. 11.)
 • Proměna soudů osvobozuje od trápení (1. 12.)
 • Osvobození všech: Konverzace o moci a privilegiích s laskavostí (22. 12.)
 • Potřeby, dopady a zdroje: Rozhodování, které se stará o více z nás (leden)