Kdy

Neděle 12. 07. 2020
09:00 - 18:30

Pokračování kurzu ve dnech:

Kde

Staročernská 1799, 530 03 Pardubice, Česká Republika

Další informace

Začátečník NVC a divadlo Jednodenní

Délka kurzu: 8 hod.

Cena: 1900 Kč

Počet účastníků: 10

Lektor

Petr Holík

lektor, performer, spoluautor Nenásilného podcastu

4 kroky k sobě (Pardubice) – nenásilná komunikace divadlem

4 kroky Nenásilné komunikace (NVC) jsou jedním ze základních stavebních kamenů této praxe. Jestliže jste někdy byli na workshopu NVC, možná jste se je učili používat ve větě „Když vidím (pozorování), tak se cítím (pocit), protože potřebuji (potřeba), prosím tě, mohl/a bys (prosba)?“

4 kroky NVC však nejsou jen gramatická struktura, kterou je třeba se naučit používat. Jsou cestou k vnitřnímu nastavení naší pozornosti směrem k nenásilí. Naším cílem není se jen naučit správně říkat onu strukturovanou větu, ale mít 4 kroky pod kůží, ať už je dáváme do slov nebo ne.

Na workshopu budeme tyto 4 kroky podrobně prozkoumávat. Divadelní techniky nám pomohou hledat hranice mezi pozorováním a interpretací, dovolí nám nahlédnout do sebe a prozkoumávat naše emoce i lidí kolem. Budeme zviditelňovat potřeby a hledat porozumění v jejich vyjádření i nabízet různé strategie pro situace, ve kterých nám chybí inspirace pro další možnosti jejich řešení.

Pro koho?
Workshop může být přínosný pro pokročilé v NVC praxi – získáte prostor hlouběji prozkoumat a pochopit jednotlivé kroky aneb kdy jste se naposledy věnovali 3 hodiny jenom pozorování? Nebudeme však navazovat na žádnou teorii, kterou je nutné znát, nebo zkušenosti, které je třeba mít, takže se rozhodně můžete přihlásit, i když o NVC slyšíte poprvé v životě. Stačí mít chuť pracovat trochu divadelním způsobem a odhodlání prozkoumávat nové krajiny.

Obsah tréninku
Myšlenkově workshop vychází z NVC (Nenásilné komunikace), Divadla utlačovaných a divadelní improvizace. Během dne se postupně zaměříme na všechny 4 kroky:
Pozorování – Jak čistě jsme schopni pozorovat? Kde je hranice mezi pozorováním a interpretací?
Pocity – Kdy a kde v nás vznikají pocity? Jaké to vlastně je zkusit si být v bezpečí divadelního prostoru chvíli opravdu naštvaný, smutný, nadšený?
Potřeby – Jakým způsobem vyjadřovat, kam se zrovna natahuje život v nás? Jaké potřeby jsou živé v lidech a situacích okolo mne?
Prosby – Jak a o co mohu druhého žádat? Jakou prosbu mohu vztáhnout k celé situaci/systému?

Prakticky pro představu
Očekávejte trochu individuální práce, trochu práce ve dvojicích, trochu pohybu a trochu sehrávání situací. Trochu mluvení a docela dost práce v tichu. Kurz není primárně didaktický, je zážitkový a sebepoznávací.

Organizační info
Kde: Ateliér Nenásilné komunikace, Staročernská 1799, 530 03 Pardubice
Kdy: neděle 12. července (9:00-13:00, 14:30-18:30)
Za kolik: 1900,- Kč (8 hodin tréninku)
Kapacita: 10 osob
Lektoři: Petr Holík a Barbara Herucová

Pozn. Pokud cestujete zdaleka, je možné na místě přespat ze soboty na neděli. K dispozici kuchyňka a sprcha, s sebou spacák. Cena 200,- Kč. Parkování na místě zdarma.

Přihláška
Přihlašujte se emailem na adrese dita.zvackova@gmail.com nebo na telefonu 602 174 385. Obratem obdržíte informace, jak postupovat dále. Přihlášení vám následně potvrdíme po připsání platby na náš účet.

Co s sebou
Na workshopu se budeme hýbat a proto doporučujeme pohodlné oblečení, do kterého se můžete převléct, a které vám nebude v pohybu nijak bránit a omezovat vás.

Storno:
Pokud byste se nemohli z nějakých důvodů zúčastnit a našli byste si za sebe náhradu, pak byste se vyrovnali s novým účastníkem, tedy žádné stornopoplatky byste nám neplatili. Jen nám prosím nahlaste jméno náhradníka, ať předem zjistíme jeho očekávání a informujeme ho o přípravě.
Pokud byste za sebe náhradníka nenašli a účast zrušili do 21. června 2020, též obdržíte celou částku zpět.
Pokud byste účast zrušili bez náhradníka mezi 22. červnem (včetně) a 30. červnem (včetně), obdržíte zpět 33 % kurzovného, neboť hrozí, že za vás již nikoho nenajdeme.
Pokud byste účast zrušili bez náhradníka později než 30. června, kurzovné bohužel propadá, abychom umožnili realizaci kurzu přihlášeným a uhrazení všech souvisejících nákladů.