Už asi pět let se profiluji jako trenér komunikace, poslední roky konkrétně Nenásilné komunikace. Na workshopech jsem se učil spoustu technik a velkou část z nich sám předávám dál, protože mi přijdou extrémně užitečné. Co jsou ale ty věci, které opravdu používám ve svém životě? Učím vůbec lidi relevantní dovednosti? Když jim předávám teorii, opravdu jim to pomáhá lépe se pohybovat v konfliktních situacích? Tyhle otázky si kladu a myslím, že by si je měl klást každý, kdo učí ostatní. Zkrátka, je to, co dělám, opravdu užitečné?

Zamyslel jsem se nad svými konflikty. Jaké potkávám, jak je řeším a hlavně, co jsem se za těch pět let Nenásilné komunikace opravdu naučil. Co jsou ty věci, které sám používám? Tady je 5 bodů, které jsem dal dohromady, aneb to, co mně osobně v konfliktech opravdu pomáhá.

Máte konflikt – no a co?

To, že máš s někým konflikt, neznamená, že jsi pokažený, nebo že svůj život žiješ špatně. Konflikty jsou přirozenou součástí života a je dobré to mít na paměti. Buddhisté říkají, že utrpení je nedílnou součástí života. Každý den prožijeme stovky mikro okamžiků, které jsou příjemné, nepříjemné nebo neutrální. To, že se cítíš nepříjemně, neznamená, že něco děláš špatně. Je to neoddělitelná součást toho, že žiješ ve smrtelném těle. Ani Dalai Lama, Buddha, Kristus, papež nebo meditační guru se necítí jen a pouze příjemně, tak nečekej, že ty budeš. Stejně tak i konflikt je přirozenou součástí života. Když přijde, nezoufej. Život bez konfliktů neexistuje.

Když jsi naštvaný, ukaž to!

Moje konflikty, na které zpětně vzpomínám s příjemnými pocity a hrdostí „jak jsem to hezky zvládl“, jsou ty, ve kterých jsem dával plně najevo svoje emoce. Ať už je to vztek, smutek, touha nebo radost, upřímně se položit do vlastního prožívání je klíčové, i když se to může zpočátku zdát nekonstruktivní. Druhá strana totiž potřebuje vědět, jak na tom jsi a co se v tobě děje! Potřebuje vědět, co v tobě její slova způsobují! Pokud jsou tvoje emocionální reakce potlačené a děláš, že „to všechno zvládáš“, nejsi tam naplno a nemáš šanci se s druhým člověkem opravdu potkat. Ten pak má dojem, že pro tebe konflikt není tak důležitý jako pro něj a má tendenci buď přitlačit, aby z tebe dostal nějakou reakci nebo se stáhnout, protože se domnívá, že tě to celé asi nezajímá. Navíc nikdy nedosáhneš svého, pokud opravdu neukážeš, jak MOC o to stojíš. Jak moc tě štve to, co druhý dělá, jak moc jsi z toho smutný. Lidé komunikují v emocích – pokud si je necháváš pro sebe, neříkáš celou pravdu a druzí tě nikdy úplně nepochopí.

Dovol si nevědět si rady

Konflikt se vyznačuje tím, že nevíme. Ať už jsi komunikační expert, nebo ani nevíš, že existují emoce, zranitelnost je klíčová komponenta k tomu, abyste mohli konfliktem úspěšně projít. Dovol si nevědět! Odevzdej se přirozenému procesu, který mezi vámi probíhá. Dokud se budeš snažit situaci kontrolovat, ať už tím, že budeš prosazovat svou, nebo tím, že budeš dokonale nad věcí a předvádět, jak skvěle ses naučil techniku na řešení konfliktů, nikam se neposunete. Druhému člověku vyjdeš nejvíce vstříc tím, že se vzdáš vlastní kontroly nad situací a necháš věci, aby byly opravdu takové, jaké jsou. Tak nemachruj, že víš jak na to. Nikdo nevíme.

Nespěchej k řešení

Některé konflikty trvají dlouho a některé se nikdy nevyřeší. I to je přirozená součást života. Neupínej se k řešení, nespěchej, uvolni se. To, že jste se dneska začali bavit o vašich vztahových problémech neznamená, že se v nich dneska někam posunete. Konflikt je kontakt s druhým člověkem. Užívej si, že jsi s někým v intenzivním kontaktu. Právě teď se mezi vámi děje něco velmi upřímného a pravdivého. Neutíkej z toho za každou cenu do bezpečí. Opravdu dobrá řešení se sama vynoří, když si dáte dostatek času. Nadechni se, uvolni se a zůstaň přítomný.

Vytáhni si hlavu z pr***e

Druhému člověku v konfliktu dává jeho pozice stejný smysl, jako ta tvoje dává tobě. Jeho život je pro něj stejně zásadní, jako ten tvůj pro tebe. Jeho emoce jsou stejně krásné, zraňující, zahlcující, záhadné. Nejsi středem vesmíru. Nejsi zas tak důležitý. Na světě jsou miliardy lidí, jejichž problémy jsou pro ně stejně klíčové, jako pro tebe ty tvoje. Pozor, neumenšuj se – máš právo žít svůj život tak, jak ho žiješ. Jen si prosím nemysli, že jsi díky tomu nějak výjimečný 🙂

Tohle je pět věcí, které mi pomáhají uvolnit se v mých vlastních konfliktních situacích. Tento článek nemá ambice sestavit dokonalý, pro každého funkční seznam. Berte jej, prosím, jako moje osobní sdílení. Jak už jsem napsal v nadpisu, tohle funguje mně. Nejsou to triviální dovednosti – minimálně ne pro mě. Učil jsem se je roky, stále se mi to mnohdy nedaří a každá ze zmíněných oblastí zahrnuje spoustu menších dovedností a uvědomění. Třeba vás mých pět bodů inspiruje k tomu, abyste si našli ty svoje.

Petr Holík

https://www.prezentacnikoucink.cz/

https://www.nenasilnypodcast.cz/