Autor: Adam Čajka
V zimě 2020 jsme nic netuše poprvé otevřeli delší pokročilý kurz KOKS (Komunikace v konfliktních situacích). Při jarním přesouvání aktivit do online světa jsme se rozhodli kurz nerealizovat, avšak mnohé jiné úvodní formáty jsme nabídli. Po roce a půl je čas se ohlédnout a zhodnotit možnosti předávání nenásilné komunikace ve virtuálním světě.
Tělo je vyřazeno a zbývá jen hlava – a to doslova, v rámečku. Nad mnoha věcmi nemáme kontrolu – od těch technických („Dnes mi nejde zapnout kamera.“) až po nenadálé příchody dětí, babiček, či zvířat do místností, ve kterých lidé na kameře sedí.
Pozornost upadá rychleji a její navracení zpravidla nejde zajistit jinak než pauzou s doufáním, že ji skupina nestráví v sedě čtením dalšího obsahu na obrazovce. Mnohé klasické techniky a cvičení v online světě nefungují, nebo fungují jinak. Použití modelování nebo rolových her k provádění lidí konfliktem je velmi ztíženo, protože hrozí zmatení, které je v kontaktní práci mnohem snáze řešitelné.
Virtuální svět vnímám jako doplňkové prostředí, které pro mě k učení základů nenásilné komunikace dobře funguje. Oproti omezenému použití technik mám za rok a půl dojem, že to, co z nenásilné komunikace má význam v online prostředí, je následování a předávání principů. Tímto způsobem se lze virtuálně učit, inspirovat lidi i trénovat dovednosti – a to vše pro život v reálném světě.