Kdy

Sobota 10. 12. 2022
09:00 - 19:00

Kde

Zázemí - terapeutické centrum, z. s., Václavská 12a, Brno
mapa

Další informace

Začátečník NVC a divadlo Jednodenní

Délka kurzu: 8 hod.

Cena: Standardní cena: 2 500,-
Mecenášská cena: 3 500,-
Stipendijní cena: 1 500,- Kč

Konec přihlašování: 03. 12. 2022

Počet účastníků: 10

Lektor

Radek Šíp

lektor, psycholog, krizový intervent, kouč

Organizátor

Radek Šíp

lektor, psycholog, krizový intervent, kouč

4 kroky k sobě (den v Brně) – nenásilná komunikace divadlem

Workshop zaměřený na prozkoumávání 4 kroků Nenásilné komunikace pomocí divadelních technik.


Workshop se uskuteční pouze pokud to umožní epidemiologická situace. Počítáme s menší skupinou a hygienickými opatřeními dle aktuálních nařízení.


 

„NVC is not simply a language or a set of techniques for using words; the consciousness and intent that it embraces may be expressed through silence, a quality of presence, as well as through facial expressions and body language.“

–Marshall Rosenberg, Nonviolent Communication

 

4 kroky nenásilné komunikace (NVC) jsou jedním ze základních stavebních kamenů této praxe. Jestliže jste někdy byli na workshopu NVC, možná jste se je učili používat ve větě “Když vidím (pozorování), tak se cítím (pocit), protože potřebuji (potřeba), prosím tě, mohl/a bys (prosba)?”

4 kroky NVC však nejsou jen gramatická struktura, kterou je třeba se naučit používat. Jsou cestou k vnitřnímu nastavení naší pozornosti směrem k nenásilí. Naším cílem není se jen naučit správně říkat onu strukturovanou větu, ale mít 4 kroky pod kůží, ať už je dáváme do slov nebo ne.

Na workshopu budeme tyto 4 kroky podrobně prozkoumávat. Divadelní techniky nám pomohou hledat hranice mezi pozorováním a interpretací, dovolí nám nahlédnout do sebe a prozkoumávat naše emoce i lidí kolem. Budeme zviditelňovat potřeby a hledat porozumění v jejich vyjádření i nabízet různé strategie pro situace, ve kterých nám chybí inspirace pro další možnosti jejich řešení.


Pro koho

Workshop může být přínosný pro pokročilé v NVC praxi – získáte prostor hlouběji prozkoumat a pochopit jednotlivé kroky aneb kdy jste se naposledy věnovali 3 hodiny jenom pozorování?

Nebudeme však navazovat na žádnou teorii, kterou je nutné znát, nebo zkušenosti, které je třeba mít, takže se rozhodně můžete přihlásit, i když o NVC slyšíte poprvé v životě. Stačí mít chuť pracovat trochu divadelním způsobem a odhodlání prozkoumávat nové krajiny.

 

Obsah tréninku

Myšlenkově workshop vychází z NVC (Nenásilné komunikace), Divadla utlačovaných a divadelní improvizace.

Ve čtyřech blocích se postupně zaměříme na jednotlivé kroky NVC.

Pozorování – Jak čistě jsme schopni pozorovat? Kde je hranice mezi pozorováním a interpretací?

Pocity – Kdy a kde v nás vznikají pocity? Jaké to vlastně je zkusit si být v bezpečí divadelního prostoru chvíli opravdu naštvaný, smutný, nadšený?

Potřeby – Jakým způsobem vyjadřovat, kam se zrovna natahuje život v nás? Jaké potřeby jsou živé v lidech a situacích okolo mne?

Prosby – Jak a o co mohu druhého žádat? Jakou prosbu mohu vztáhnout k celé situaci/systému?

 

Prakticky pro představu: Očekávejte trochu individuální práce, trochu práce ve dvojicích, trochu pohybu a trochu sehrávání situací. Trochu mluvení a docela dost práce v tichu. Kurz není primárně didaktický, je zážitkový a sebepoznávací.


Organizační info

Kde: Zázemí – terapeutické centrum, z. s., Václavská 12a, Brno

Termín: sobota 10. 12. 2022, 9:00 – 19:00 (s pauzou na oběd)

Za kolik:

Standardní cena: 2 500,-

Mecenášská cena: 3 500,- (vyšším příspěvkem umožňujete existenci stipendijní ceny)

Stipendijní cena: 1 500,- (nabízíme 3 místa za sníženou cenu, o stipendijní cenu si požádejte individuálně)

Přihláška:

Přihlašujte se na boční liště této stránky. Obratem obdržíte informace, jak postupovat dále. Přihlášení vám následně potvrdíme po připsání platby na náš účet.

Co s sebou:

Na setkáních se budeme hýbat a proto doporučujeme pohodlné oblečení, do kterého se můžete převléct, a které vám nebude v pohybu nijak bránit a omezovat vás.


O lektorovi

Radek Šíp

K nenásilné komunikaci mě už na škole přivedla chuť po něčem praktickém. Objevil jsem nový svět, schovaný za našimi každodenními výroky, slovy i větami. Zároveň jsem nalezl efektivní metodu a nástroje komunikace, které je možné využít k vzájemnému porozumění s druhými i sám se sebou. Baví mě tento svět i jeho nástroje dále šířit a prozkoumávat tělem i myšlenkami. Na základce jsem chodil na dramaťák, na střední to s hokejem už skloubit nešlo. Výška byla příležitostí se k divadelním technikám zase vrátit, a to hlavně skrze dialogické jednání s vnitřním partnerem.

Nyní jsem rád, že se všechny tyto věci postupně potkávají, a já můžu hledat jak do sebe zapadá pohyb, nenásilná komunikace a psychologické teorie.

 

 

 

Storno:

Pokud byste se nemohli z nějakých důvodů zúčastnit a našli byste si za sebe náhradu, pak byste se vyrovnali s novým účastníkem, tedy žádné storno poplatky byste nám neplatili. Jen nám prosím nahlaste jméno náhradníka, ať předem zjistíme jeho očekávání a informujeme ho o přípravě.

Pokud byste za sebe náhradníka nenašli a účast zrušili do 18. listopadu 2022, též obdržíte celou částku zpět.

Pokud byste účast zrušili bez náhradníka mezi 19. listopadem pro (včetně) a 2.prosincem (včetně), obdržíte zpět 33 % kurzovného, neboť hrozí, že za vás již nikoho nenajdeme.

Pokud byste účast zrušili bez náhradníka později než 2. prosince, kurzovné bohužel propadá, abychom umožnili realizaci kurzu přihlášeným a uhrazení všech souvisejících nákladů.