Překlad a komentář: Ondráš Přibyla (2015)
Aktualizace a korektura: Petr Sucháček (2021)
Naše představy a předpoklady o lidské povaze ovlivňují, jak s lidmi interagujeme, co v interakcích považujeme za možné a jaké sociální struktury vytváříme. Jinak řečeno: naše komunikace a naše společnost je obrazem našich předpokladů.
Na následujících předpokladech je založena praxe nenásilí a stejné, či podobné předpoklady sdílí mnoho tradic. Na nenásilnou komunikaci (NVC) je možné se dívat jako na soubor praktických implementací těchto předpokladů. NVC obsahuje cvičení a postupy, které je možné trénovat a přenášet tak nenásilný přístup do konverzací i do života.
Tato formulace předpokladů je výsledkem práce Miki Kashtan. Nabízíme jejich český překlad.
V přírodních vědách a matematice často vycházíme z předpokladů, a pokud se ukážou jako nesprávné, zpochybňují celou navazující teorii. Ve světě mezilidských interakcí je to trochu jiné: můžete si vybrat, co budete předpokládat a tento výběr ovlivní vaši další komunikaci a interakci.
Například si můžete vybrat, že budete předpokládat, že vaše dítě brečí se záměrem vás naštvat. Pak se nejspíš budete rozhodovat o tom, jak ho potrestat. Ze situace se stane boj o to, zda dítě potrestá více vás svým křikem, nebo vy dítě. Můžete mít ale jiný předpoklad: že jeho pláč je projevem jeho zoufalství nebo bolesti. Pak se můžete snažit přijít na důvody té bolesti.