Jsme skupina lektorů a lektorek, která se dlouhodobě věnuje nenásilné komunikaci. Na školách nám mimořádně záleží. Chceme je podporovat, aby byly místy, kde se lidem dobře pracuje i žije. Aby byly opravdové Školy pro lidi.
Máme výzkumně i prakticky ověřeno, že k dobré práci a životu na školách přispívá, když se v nich:
Nenásilná komunikace, její principy, praxe a dovednosti, které rozvíjí, umí v těchto oblastech zásadně pomoci. Proto jezdíme po školách s workshopy, facilitacemi a dalšími aktivitami.
Ideálním parťákem je pro nás vedení školy. Můžeme pak pracovat s celým systémem fungování školy.
Rádi budeme spolupracovat také se skupinou učitelů a učitelek z jedné školy. Stále můžeme její systém výrazně podpořit.
A pokud se cítíte v systému vaší školy osamoceni, můžeme pracovat na vašich individuálních dovednostech.
Přemýšleli jsme, co je pro školy užitečné rozvíjet a v čem jim můžeme nabídnout podporu, pokud chtějí vytvářet prostředí, které je opravdu pro lidi. Pro všechny lidi, pro děti, pro učitelky a učitele, kuchařky a kuchaře, školníky a školnice, pro rodiče.
Bavili jsme se s řediteli a ředitelkami, psychology a psycholožkami, učiteli a učitelkami z velkých škol a velkých měst i z malotřídek a vesnic. Ptali jsme se jich, co konkrétně (ne)funguje u nich na školách.
Následující témata se opakovala, a tvoří tak pro nás Školu pro lidi. Pojďte si je projít s námi a můžete si v hlavě odškrtávat, co u vás na škole už funguje a co byste případně chtěli rozvíjet.
Lákají nás spíše dlouhodobější podoby spolupráce, abychom přispěli k opravdovému posunu, který po jednom setkání typicky nenastane. Začít ale klidně můžeme jednodenním úvodem.
Následující formy umíme různě kombinovat, dle naší společné domluvy.
Školu pro lidi jako projekt NVC Brno koordinují a rozvíjejí Hanka a Petr.
Hanka se od školy věnovala podpoře lidí, jejich rozvoji a spolupráci ve firmách z role personalistky.
4 roky byla ve vedení organizace zabývající se vzděláváním učitelů a vedla tým podporující inovace ve výuce na pedagogických fakultách.
Teď je na volné noze a pomáhá nastavovat komunikaci a spolupráci v učitelských i firemních týmech tak, aby lidé dělali svou práci rádi a kvalitně.
Když Petr studoval pedagogiku, zajímalo ho, jak to ve školách zařídit, aby se tam všem dobře žilo a zároveň byly naplňovány stanovené cíle.
Nenásilná komunikace mu v tom byla a je velkou pomocnicí. Teď mimo svou lektorskou a facilitační práci pomáhá připravovat budoucí učitele na profesi a v rámci Centra rozvoje pedagogických kompetencí Masarykovy univerzity učí vysokoškolské učitele, jak učit.
Adam Čajka
Petr Holík
Eva Malířová
Pokud vás zajímá víc nebo už víte, že byste chtěli spolupracovat, napište nám na skolaprolidi@nenasilnakomunikace.org.
Bude pro nás užitečné, pokud rovnou do e-mailu uvedete:
Potřebujeme pracovat na kvalitních vztazích mezi vyučujícími a studujícími ve školách a budovat dovednosti na všech stranách, aby takové vztahy byly vůbec možné, protože…
Dosavadní literatura konzistentně potvrzuje, že pozitivní vztah mezi vyučujícími a studujícími má zásadní význam pro zlepšení studijních výsledků studujících (např. Hamre & Pianta, 2001; Hughes et al., 2008; Roorda et al., 2017). Kromě toho se také ukázalo, že studijní výsledky následně ovlivňují vztahy mezi vyučujícími a studujícími (Hajovsky et al., 2017), někdy s jasnými recipročními cestami (Hu et al., 2021; Hughes et al., 2012; Zee et al., 2021); cit. dle (Hajovsky & Chestnut, 2023).
Index kvality vztahu studujících s vyučujícími v České republice je nejnižší ze všech sledovaných zemí OECD a EU. V indexu pociťované sounáležitosti studujících se školou jsme čtvrtí nejhorší. To jsou špatné zprávy, které rozhodně nevylepší to, že podobně nízká čísla v těchto oblastech vykazuje české školství podle mezinárodních výzkumů dlouhodobě. (Národní zpráva PISA 2022, ČŠI, 2023, s. 67–69)
Pozitivní klima učitelského sboru je jedním ze znaků úspěšných základních škol (Společné znaky vzdělávání v úspěšných základních školách, ČŠI, 2021) a stejně tak souvisí s pozitivními výsledky studujících (Klima učitelského sboru, problémové třídy a aplikace didaktických metod učiteli, ČŠI, 2021; Zjištění z modulu TALIS-PISA, ČŠI, 2021).
Úspěšné jsou v tomto kontextu ty školy, které mají svou vizi. Z tohoto hlediska je klíčová role vedení školy nejen jako pomyslného „ochránce vize a hodnot školy“ a iniciátora změny, ale také kolektivní charakter pedagogického vedení školy, kdy se nositeli vize, hodnot a inovací postupně stávají rovněž vyučující, případně další zainteresovaní aktéři. (Společné znaky vzdělávání v úspěšných základních školách, ČŠI, 2021)